,
Lahvový Prazdroj zraje jako víno!
Publikováno v Čt. 08. listopadu 2018 v rubrice ČESKÝ LEŽÁK

Pokud se podíváte na přiložené grafy, musí vám být jasné, že titulek nelže. Kvalita lahvového Prazdroje totiž není dobrá. A to dlouhodobě, již od prvního ročníku PPE v roce 2010.

Grafy a statistiky hovoří jasně. V roce 2010, kdy naše sdružení zvedlo hozenou rukavici na poli spotřebních soutěží českých ležáků, skončil Prazdroj hned v prvním základním kole na osmém místě z jedenácti, přičemž standardně první čtyři postupují.

Další možnost přezkoumání stejného titulu měli degustátoři PPE po dlouhých patnácti měsících (březen 2010 vs. červen 2011), kdy byl Prazdroj nasazen do třetího základního kola. Potvrdil své osmé místo z loňska a dál nepostoupil. Uplynulo deset měsíců a situace byla stejná i v roce 2012. Konalo se druhé základní kolo a Prazdroj byl opět osmý!

Situace se zlepšila až o rok později. Píše se duben 2013 a koná se druhé základní kolo. Pilsner Urquell končí poprvé v historii PPE na bedně. Do semifinálového kola totiž postupuje ze třetího místa a novináři psali: „Historický postup pro Pilsner Urquell!“ Jenže uplynulo léto a v září v prvním semifinále končí Prazdroj opět na osmém místě. Situace se nezlepšila ani o rok později. V roce 2014 je v prvním základním kole Prazdroj vyřazen z dalších bojů. A hádejte! Ano, opět končí na osmém místě. Jak patetické.

V roce 2015 se Plzeň stává Evropským městem kultury. Pamatujete si logo ve tvaru kostky, na které je puntíkatá pětka? Jako 2015? Osmičky však vládnou i letos naprosto nekompromisně. Plzeňský Prazdroj tento rok historicky poprvé zveřejnil své aktuální výsledky. Prazdroj vydělal za poslední hospodářský rok 3,52 miliardy korun při celkovém obratu necelých 14 miliard korun. Vzhledem k těmto výsledkům vyplatil rekordní dividendu. Na každou akcii s nominální tisícikorunovou hodnotou vyplácí Prazdroj 1690 korun. První pivní extraliga pořádá své první základní kolo v únoru. Prazdroj opět potvrzuje svou dlouholetou nedostatečnou kvalitu v lahvovém balení a i letos končí osmý.

Podzim 2015 přináší chladný vítr z Kolumbie. V říjnu měla vypršet lhůta akcionářům SABMiller k tomu, aby se vyjádřili k nabídce převzetí skupinou AB InBev. Začali tanečky o převzetí plzeňského Prazdroje. Koncern AB InBev v jedno říjnové pondělí zvyšuje svou nabídku. Důležití velkoakcionáři, především miliardářská rodina Santo Domingo z Kolumbie a britská finanční skupina Aberdeen zůstávali v ten den ke zvýšené nabídce ještě skeptičtí. Týž den večer ale hází AB InBev na papír naprosto nekompromisní sumu a Kolumbie přikyvuje. V úterý 13. října 2015 bylo oznámeno sloučení obou pivovarnických skupin. Cena 99 miliard eur! Součástí této transakce byl předběžně také pivovar Plzeňský Prazdroj. Vše se mělo ale změnit až příští rok.

Ve třetím základním kole 2016 Pilsner Urquell vyhrává a z prvního místa postupuje do semifinále. To tu ještě nebylo. Dosavadní nejlepší umístění. Chtělo by se říci, že ty špatné dny pominuly. V semifinále sice končí na svém oblíbeném osmém místě těsně za šestým Kozlem, ale svěží vítr nelze zastavit. V prosinci 2016 je Pilsner Urquell prodán japonskému koncernu Asahi! Cena 7,3 miliardy eur zahrnuje nejen Pilsner Urquell se všemi svými dceřinými společnostmi v Česku, nýbrž také velký polský koncern Kompania Piwowarska a dále podniky na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku.

Začalo se hovořit o velkých investicích, které nejlepší český pivovar čekají. Degustátoři PPE byli napnutí a očekávali strmý vzestup lahvového Prazdroje. A ten v roce 2017 konečně nastal. První body získává lahvová Plzeň v únorovém prvním základním kole, když končí na třetím místě. To ji posouvá do druhého semifinálového kola, které s naprostým přehledem vyhrává! Tehdy náš nákupčí Hadži píše ve svém článku: „Když je Plzeň dobrá, tak je prostě dobrá!“ Finále degustační soutěže Ležák roku 2017 proběhlo v polovině listopadu tradičně v První Pivní Tramwayi. Prazdroj byl u toho. Nejen v roli soutěžícího, ale v hledišti. Tam totiž zasedl obchodní sládek pan Martin Hložek.

Bohužel se ten večer dlouhodobá kvalita nepotvrdila. Krása a krutost anonymní degustace se ukázala ve své opulentní nahotě. Ani jeden ze zakoupených vzorků lahvové Plzně nebyl dobrý, což dokládá propastný bodový rozdíl a poslední desáté místo. Z historického hlediska je to však nejlepší umístění tohoto titulu v PPE.

Rok 2018 přináší ve svém čtvrtém základním kole neočekávaně vyrovnaný boj. První tři postupová místa mají shodný počet 37 bodů. Jako třetí je uveden právě Pilsner Urquell. Čtvrté postupové místo ještě zvládl uhájit Staropramen v rozpiji se Starobrnem. Prazdroj jde dál do druhého semifinálového kola, kde však svou cestu končí. Získává desáté, tedy poslední místo s tradičně propastným rozdílem 52 bodů.

Podobný příběh, pokud by byl takto zmapován, může napsat jakýkoliv pivovar, který kdy měl v soutěžích PPE své želízko v ohni. Historicky však lze konstatovat, že kvalita čepovaného Prazdroje je na mnohem vyšší úrovni, než u lahvové verze. Ta totiž vykazuje poměrně značné nedostatky a to bohužel dlouhodobě. Pokud vezmeme jako fakt, že Prazdroj exportuje pivo v té nejvyšší kvalitě, což ostatně dokládá tankový a sudový prodej, bude pravděpodobný problém v logistice palet s láhvemi v obchodně distribučních centrech, kterých je po republice třináct. Dá se totiž dopočítat, že lahev se z pivovaru do vaší domácí lednice dostane nejdříve po 2-3 měsících. Po tu dobu je buď v kamionu, ve skladu, nebo pod halogeny ve vašem supermarketu.

Milan Kabrna, PPE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *