Degustaci českých ležáků, nakupovaných v běžné obchodní síti, tradičně hostí První Pivní Tramway Jirky Bejčka Stehlíčka na pražském Spořilově a nejinak tomu bylo i první únorové úterý při zahájení letošního ročníku.
Letošní první metál od První pivní extraligy dostal ležák Lobkowicz
Publikováno v St. 15. února 2017 v rubrice Z TISKU A MÉDIÍ
Je tu nový, v pořadí už osmý, ročník degustace lahvových českých ležáků, pořádaný členy První pivní extraligy. V prvním z pěti letošních základních kol se utkalo deset piv. V téhle úvodní várce zaujal nejvíc ležák od Lobkowicze, ale do semifinále postupuje ještě také Chotěboř, Pilsner Urquell a březnický Herold.
Degustaci českých ležáků, nakupovaných v běžné obchodní síti, tradičně hostí První Pivní Tramway Jirky Bejčka Stehlíčka na pražském Spořilově a nejinak tomu bylo i první únorové úterý při zahájení letošního ročníku. Do lavic usedlo tradičně osm členů První pivní extraligy (PPE), tradičně nechyběl úvodní projev prezidenta PPE Ladislava Jakla ani základní poučení viceprezidenta Jana Šuráně, muže se zkušeností z mezinárodních degustačních soutěží. Tentokrát hodnotil každý z nich 10 vzorků – jako obvykle na stupnici od 1 (výjimečné pivo) až do 10 (odporné). Striktně anonymní degustace zaručuje, že nikdo z celé sestavy léty už zkušených degustátorů a ochutnávačů netuší až do závěrečného odtajnění značek, jaká piva nákupčí pro dané kolo pořídil a jaká se ocitnou pak ve sklenicích. Piva, jaká si kupujeme domůPiva se nakupují zpravidla dva dny předem, uskladněna jsou společně v lednici a hostesky je dokáží roznést v očíslovaných sklenicích během několika málo minut, takže se degustují za stejných teplotních podmínek. Hodnotí se také už tradičně vůně, chuť, hořkost, plnost a říz. „Piva vybírá náš nákupčí klasicky z regálů obchodů, tak, jak si je nakupují i běžní spotřebitelé. Může tedy mít na kvalitu vliv i způsob skladování v tom obchodě nebo lhůta spotřeby. To je prostě riziko podnikání,“ komentuje výběr vzorků Stehlíček. PPE vybírá každoročně pro degustaci celkem 50 až 55 ležáků v Česku. Hodnotí je postupně v pěti základních kolech, z každého postupují do semifinále první čtyři ležáky. Celkových 20 semifinalistů se pak utká ve dvou kolech po deseti. A do finále pak postupuje z každého semifinále pět nejlepších. Loňský ročník skončil ve finální české degustaci vítězstvím ležáku Březňák ze skupiny Heineken. Druhý byl přerovský Zubr (skupina PMS) a třetí byl nošovický Radegast (skupina Plzeňský Prazdroj). V prosinci doslo i na česko – slovenské superfinále, ve kterém se utkali čtyři nejlepší národní finalisti. V tomhle porovnání bylo pořadí tří nejlepších ležáků – Radegast, banskobystrický Urpiner a Staropramen.
Pořadí všech deseti ležáků při letošním prvním základním kole:
1. Lobkowicz ležák (Pivovary Lobkowicz – Protivín) 5. Pernštejn Premium (Pardubický pivovar) |
Napsat komentář